Staff Member: Bishop Lou Tylka

Bishop Lou Tylka

Coadjutor Bishop

Born May 26, 1970 in Harvey, Illinois. Ordained to the priesthood for the Archdiocese of Chicago on May 18, 1996. Associate Pastor, St. Michael Parish, Orland Park, Illinois (1996-2003).
Associate Pastor, Ss. Faith, Hope and Charity, Winnetka, Illinois (2003-2004).
Pastor, Mater Christi and the Shrine of Mary, Mother of Mothers, North Riverside, Illinois (2004-2014).
Pastor, St. Julie Billiart Parish, Tinley Park, Illinois (2014-2020).
Chair of the Presbyteral Council, Archdiocese of Chicago (2015-2020).
Appointed Coadjutor Bishop-elect of Peoria Diocese, Peoria, Illinois (May 11, 2020).
Consecrated to the episcopacy at St. Mary's Cathedral, Peoria, Illinois (July 23, 2020).

Photo of Bishop Lou Tylka